HABERLER // DAYANIŞMA DOSYASI

Siz de tüketim alışkanlıklarınızı değiştirmek için uğraşanlardan mısınız? Güzel cicili bicili şeyler istiyorsunuz ama büyük firmalara para kazandırmak, hele ki lubun kültüre ait, pinkwashing ile bezenmiş şeyleri buralardan almak içinize sinmiyor mu? O zaman buyrun dosyamıza!

 

Kısa bir süre önce çok yakın bir arkadaşım uzun süre geçici evler ve idealin çok altında ev arkadaşlarıyla mücadele ettikten sonra yeni evine taşındı. Hem de doğum gününe çok yakın bir zamanda! Bu iki önemli olayın hediyesini bir arada alayım, anlamlı ve özel bir hediye olsun istedim.  Bu yüzden de bu yolculuğun sonu amazondan ıvır zıvır veya büyük bir markadan bayraklı falan bir şeyler almakla bitmemeliydi. 

 

Kendim de bir şeyler yapabilirdim tabii ki, daha önce de yapmıştım ancak bu sefer böyle bir imkanım yoktu. Biliyorsunuz vakit ve ilham her zaman yanıbaşınızda hazır bulunmuyor. Ben de kendim bir şeyler yazıp çizmeyi, üretmeyi bu kez beceremesem de o kadar yaratıcı lubunya var dedim ve ara ara karşıma çıkan dayanışma satışlarından neler seçebilirim diye araştırmaya koyuldum. Sonunda bir liste oluşmaya başladı. Büyük markalardan uzak durmak da mümkünmüş dedim. Bazen hediye almak yerine arkadaşınızın adına bağış yapmak da daha anlamlı olabilir.

 

Hazır yılbaşı yaklaşırken paylaşmalık liste yani! Hem sevdiklerinize ve kendinize anlamlı hediyeler verip hem de queer sanatçılar ve dayanışma ağlarını destekleyebilirsiniz.

 

Listeye katkıda bulunmak isterseniz online/offline mağaza bilgisi, dayanışma ağı vb önerilerinizi queertroublemakers@gmail.com adresine gönderin, dayanışmayı büyütelim!

 

 

 

 

 

 

 

Kuir kitaplar, yazarlar, yayıncılar da gözünüzden kaçmasın

  • obiçim yayınlar, kuir şairleri, yazarları (ve metinleri) kayırır; ama kuir-dostlarından ayırmaz. kuirliğin utanç/övünç kaynağı olmasından usananların buluşma noktasıdır. Kitaplarına şuradan, Instagramlarına da şuradan göz atabilirsiniz.
  • Umami Kitap:  Adını aldığı beşinci temel tat gibi benzersiz lezzette kurgu ve kurgu dışı kitaplar yayımlayan bağımsız yayınevi. Queer ve feminist perspektifle yazılmış kitapları titiz çeviri, özenli editoryal süreç ve yenilikçi tasarımlar eşliğinde okuruyla buluşturmayı hedefliyor.
  • Burçin Tetik: Annemin Kaburgası
  • Aslı Alpar: Emine Hanım’ın Romanı
  • Aşkın L hali

 

Hatırlatalım, listeye katkıda bulunmak isterseniz online/offline mağaza bilgisi, dayanışma ağı vb önerilerinizi queertroublemakers@gmail.com adresine gönderin, dayanışmayı büyütelim!

 

 

Armut

 

 

Kapak görseli: Tim Mossholder, Unsplash

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top