BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 11: BİR VIRGINIA WOOLF KİTABI – VIRGINIA WOOLF – VITA SACKVILLE – WEST MEKTUPLAŞMALARI

 

Sonunda sıra challenge’ımızın açılış maddesi olan bir Virginia Woolf kitabına geldi. Agora Yayınları’ndan çıkan (Çevirmen: Mefkure Bayatlı) Virginia Woolf Vita Sackville-West Mektuplaşmaları iki kadın arasında yirmi yıl boyunca süren yazışmaların peşine düşüyor. Yazar ve aristokrat Vita Sackville-West ile Virginia Woolf’un romantizme dönüşen arkadaşlıklarının karmaşık derinliklerine inmemizi sağlıyor. Esprili, oyuncu, ilgili, savunmasız, sevecen, ciddi, kaba, sanatsal, romantik, platonik, çapkın, kıskanç… Vita ve Virginia birbirleri için hem bunlar hem de çok daha fazlasıydı.

 

Bu mektuplar sayesinde ikisinin ruh halini, hayatlarını, seyahatlerini, buluşmalarını ve endişelerini keşfediyoruz. Kesintisiz bir sohbeti andıran bu mektuplarda birbirlerine kendilerini, arzularını, endişeleri, her şeylerini anlatıyorlar. Bu vesileyle sanatçıların özel hayatlarına eğildiğimizde de onları daha iyi tanıyıp işlerini anlamayı, orada yeni bir duyarlılık bulmayı, orayı kendi dünyalarında ve kendi sözleriyle keşfetmeyi başarabiliyoruz.

 

Ben muhtemelen üçüncü bir şahıs tarafından okunması amaçlanmayan bu mektupları okurken çok garip hissettim ama aynı zamanda gerçekten de ne kadar şanslı olduğumuzun farkına vardım. Virginia’nın nazik zihnine ve Vita’nın maceracı kişiliğine aşık olmamak elde değil.

 

Sizde durumlar nasıl? Okuduğunuz kitapları #bizimqueerchallengeimiz ve #queertroublemakers hashtagleri ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 

QueerTroublemakers

 

Şimdiye kadar neler okuduk:

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 1: BİR YAZARIN İLK KİTABI – HUZUR BOZUMU ŞENLİKLERİ

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 2: İÇERİĞİ KURGU OLMAYAN BİR KİTAP – KURAL TANIMAYAN BİR MODA KILAVUZU

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 3: BİR TÜRKİYELİ YAZAR – CİNSEL NORMALLİĞİN KURULUŞU: OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E HETERONORMATİFLİK VE İSTİKRARSIZLIKLARI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 4: BİR ÖYKÜ SEÇKİSİ – AŞKIN L* HALİ

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 5: BİR YAZARIN SON KİTABI – EMİNE HANIM’IN ROMANI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 6: BİR ÖYKÜ KİTABI – ANNEMİN KABURGASI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 7: BİR ÇİZGİ ROMAN – KALP ÇARPINTISI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 8: ÇOK SEVDİĞİNİZ BİR YAZARIN KİTABI – TEKİNSİZ SORULARLA BAŞ BAŞA

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 9: 35 YAŞIN ALTINDA BİR YAZAR TARAFINDAN YAZILMIŞ BİR KİTAP – ÜÇ NOKTA

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 10: ADI TEK KELİME OLAN BİR KİTAP – XX

 

Bizim Queer Challenge’ımız Nedir?

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ

 

 

1 thought on “BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 11: BİR VIRGINIA WOOLF KİTABI – VIRGINIA WOOLF – VITA SACKVILLE – WEST MEKTUPLAŞMALARI”

  1. Pingback: BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 12: TİYATRODA SAHNELENMİŞ BİR KİTAP – VAJİNA MONOLOGLARI - queertroublemakers.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top