BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 8: ÇOK SEVDİĞİNİZ BİR YAZARIN KİTABI – TEKİNSİZ SORULARLA BAŞ BAŞA

Öncelikle kategori hakkında bir açıklama yapmak isteriz. Bu challenge boyunca yer verdiğimiz tüm lubunya yazar dostlarımızı sayfalardan ve ekranlardan çok sevsek de Lambdaİstanbul sayesinde tanıştığımız dostumuz Kıvanç’ın yerini ayrı tutmak istedik. Umarız challenge vasıtasıyla isimlerini andığımız diğer şair/yazar dostlarla da bir gün yüzyüze tanışma şansı buluruz.

 

Kıvanç Tanrıyar ismini çok önemli kuir metinlerin Türkçe çevirilerinden mutlaka duymuşsunuzdur. Toplumsal Cinsiyet Yanılsaması, Cinsellik ve Sosyalizm , Homintern: Gey Kültürünün Modern Dünyayı Özgürleştirmesi Üzerine çevirilerinden sadece birkaçı. İlk kitabı Aykırı Cinsellikler: Türkçe Edebiyat’ta Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği ise edebiyat eleştirisinde erken dönem Türkçe edebiyata odaklanan bir kuram kitabıydı. On altı öyküden oluşan Tekinsiz Sorularla Başbaşa yazarın ilk öykü kitabı.

 

Kitabın üzerini kaplayan kara bulutlara rağmen ben okurken kendimi nedense hep çöl havasının hakim olduğu Amerika kırsalında gibi hissettim. Sanırım bunun iki nedeni var: Biri Kıvanç Tanrıyar’ın Felsefe eğitimi almış olması, biri de yetkin öykücülüğü nedeniyle öykülerini günümüz Türkiyesinde değil, daha evrensel bir anlatının içinde hayal etmem olabilir. Zaten kitabın tamamına yayılan felsefi sorgulamayı da atlamamak gerek. Öykülerin yazılma amacının kendini sorgulamak ve okuyanı da bu bunalıma ortak etmek olduğunu düşünüyorum. Sevgili queertroublemakers okurlarını da bu gerçeküstü dünyaya davet ediyorum. Kitabı buradan satın alabilirsiniz.

 

 

 

Sizde durumlar nasıl? Okuduğunuz kitapları #bizimqueerchallengeimiz ve #queertroublemakers hashtagleri ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 

QueerTroublemakers

 

Şimdiye kadar neler okuduk:

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 1: BİR YAZARIN İLK KİTABI – HUZUR BOZUMU ŞENLİKLERİ

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 2: İÇERİĞİ KURGU OLMAYAN BİR KİTAP – KURAL TANIMAYAN BİR MODA KILAVUZU

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 3: BİR TÜRKİYELİ YAZAR – CİNSEL NORMALLİĞİN KURULUŞU: OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E HETERONORMATİFLİK VE İSTİKRARSIZLIKLARI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 4: BİR ÖYKÜ SEÇKİSİ – AŞKIN L* HALİ

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 5: BİR YAZARIN SON KİTABI – EMİNE HANIM’IN ROMANI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 6: BİR ÖYKÜ KİTABI – ANNEMİN KABURGASI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 7: BİR ÇİZGİ ROMAN – KALP ÇARPINTISI

 

Bizim Queer Challenge’ımız Nedir?

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top