KUİRFEST DÖRDÜNCÜ GÜN – 3 EKİM 2021, PAZAR

Mantar sinemada

 

Kuirfest’in son gününe geldik 🙁 Dört gün nasıl geçti anlamıyorum, bir yandan da özellikle de kısa film seçkileri sayesinde o kadar çok film gördüm ki dört günden daha fazlasını yaşamış gibi hissediyorum. Bugünkü ilk filmimiz tanıdık bir yüz ile başlıyor.

 

 

“Biz Translar devrimin kendisiyiz!”

Adam Gulob’un yönettiği Anne Evi Gibi, (Aconchego da tua Mãe, 2020) Trans aktivist ve politikacı Indianara Siqueira’nın mücadelesinin peşinden koşan bir film. Rio de Janeiro’deki trans seks işçileri için evsizler barınağı ve toplum merkezi Casa Nem’in annesi de olan Indianara’yı daha önce mubi’de gösterilen, Aude Chevalier-Beaumel ve Marcelo Barbosaendi’nin kendi adını taşıyan filmden (Indianara, 2019) tanıyoruz.

 

 

Trans aktivist Indianara Siqueria, Brezilya’nın ezilen LGBTİ+ topluluğuna ses vermeye çalışıyor,  yozlaşmış ve despot hükümete karşı kampanya yürütüyor. Farklı coğrafyalarda baskılar da direnenlerin mücadelesi de farklı değil. Çok tanıdık olduğumuz hikâyeleri başka dillerde izlemenin biz lubunyalara güç verdiğini düşünüyorum, böyle yapımlar mücadelemize en büyük katkı.

 

 

Şöyle Böyle Çizgiler (No Straight Lines: The Rise of Queer Comics, 2021) ismindeki film kuir karikatür ve çizgi romanların tarihinin peşine düşüyor. Vivian Kleiman’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı filmde kuir çizgilere yolu açan eski nesil çizerlerin ilkleri ele alınırken, günümüzde onları örnek alan yeni nesil sanatçılar da sözü alıyor.

 

 

Filmin sonunda doğru en büyük yer ayrılan kısım da Alison Bechdel ve otobiyografik çizgi romanı Cenaze Evi Şenlik Evi.İlk günkü yazımda da bahsettiğim bu kitabı ilk gün gözardı ettiyseniz artık bugün gidip alın bence :p

 

 

Festivalin kapanışını daha önce izlediğim Hayalimdeki Sahneler yapıyor. Bu filme ayrı bir yer vermek istediğimiz için şimdilik kritiğini buraya sıkıştırmak istemiyoruz. Kuirfest sona ererken dört gün bize asla yetmiyor, ancak izlemeye doyamayanlar için festival çevrimiçi devam ediyor. Mubi’de 30 gün boyunca yayında olacak özel kuirfest seçkisini https://mubi.com/kuirfest adresinden, Kuirfest LGBTİ+ film platformuna da süresiz olarak https://www.pembehayatkuirfest.org/film-platformu adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Mantar

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top