BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 7: BİR ÇİZGİ ROMAN – KALP ÇARPINTISI

 

İki genç tanışırlar
Dost olurlar
Ve sonra aşk başlar.

 

Alice Oseman’ın minnoş mu minnoş kitabı Kalp Çarpıntısı bir çizgi roman maddesi ile challenge’ımıza konuk oluyor. Öncelikle Yabancı Yayınları’na bize Kalp Çarpıntısı’nı hediye gönderme nezaketi için çok teşekkür ederiz. Kalp Çarpıntısı çok uzun zamandır okuma listemde olan, yerli yabancı booktuber’ların yerlere göklere sığdıramadığı bir kitaptı. Ben de Türkçe çevirisinin çıkmasını beklemediğimden İngilizce ciltlerini okumaya başlamıştım ki üzerinden bir yıl bile geçmeden Türkçesi Ömer Anlatan çevirisi ile raflara geldi! Yani birinci cildi birkaç ay ara ile iki kez okumuş oldum 😀

 

 

Kalp Çarpıntısı serisi yoluna Tumblr’da başlayıp sonradan kitaplaşan bir seri. Nick ve Charlie’nin kendi cinsel yönelimlerini keşfediş sürecinde bir yandan da aşklarının heyecanını da okuyucuya yansıtan bir kitap. Kitabın temaları arasında hepimizin lise hayatında bir şekilde yer tutan zorbalık da yer almakta, ancak zorlukların üstesinden gelmek de karakterlerimizi ve ilişkilerini güçlendiren bir şey oluyor.  Alice’in usta çizimleri ile karakterlerimiz sayfalardan çıkıp canlanıyor, duygularını yanı başımızda hissediyoruz.

 

Çizgi romanımız neredeyse 300 sayfaya yaklaşsa da elinize aldığınızda bitirmeden kalkamayacağınıza eminim. Bu da demek oluyor ki ikinci cildi de şimdiden dört gözle bekliyoruz. Umarız bizi bekletmeden bir an önce yayınlanır!

 

Sizde durumlar nasıl? Okuduğunuz kitapları #bizimqueerchallengeimiz ve #queertroublemakers hashtagleri ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 

QueerTroublemakers

 

 

Şimdiye kadar neler okuduk:

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 1: BİR YAZARIN İLK KİTABI – HUZUR BOZUMU ŞENLİKLERİ

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 2: İÇERİĞİ KURGU OLMAYAN BİR KİTAP – KURAL TANIMAYAN BİR MODA KILAVUZU

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 3: BİR TÜRKİYELİ YAZAR – CİNSEL NORMALLİĞİN KURULUŞU: OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E HETERONORMATİFLİK VE İSTİKRARSIZLIKLARI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 4: BİR ÖYKÜ SEÇKİSİ – AŞKIN L* HALİ

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 5: BİR YAZARIN SON KİTABI – EMİNE HANIM’IN ROMANI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 6: BİR ÖYKÜ KİTABI – ANNEMİN KABURGASI

 

 

Bizim Queer Challenge’ımız Nedir?

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top