BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 6: BİR ÖYKÜ KİTABI – ANNEMİN KABURGASI

 

Burçin Tetik’in öykü kitabi Annemin Kaburgası ile devam ediyoruz bu hafta queer challenge’ımıza.

Kitap ismini ilk öyküsünden alıyor, her öykünün dokunduğu yer bambaşka bir yolculuğa sürüklüyor okuru. Kuir öznelerin deneyimleri, aşkları, kaygıları, sancıları her öyküde ayrı tat bırakıyor damakta. Benim en çok bağ kurduğum öykü Çocukluğumun Evi oldu. Kendi evime, anneme gidiverdi aklım birden. Öykü sonunda boğazımda bir yumru kaldı. Sanırım bu kitabın en sevdiğim yanı yazarın kaleminden akan tüm duyguların şefkatli bir şekilde okura geçiyor oluşu oldu.

 

 

Tetik’in kaleminden akan her öykü ayrı bir atmosfere sürüklüyor, bu yolculuklar arasındaki geçişte ise okurun yanında hissettiriyor. Okuduğum her öyküde karakterlerin içtenliği, duygularındaki masum ama bir o kadar da şeffaflık barındıran yapısı dikkatimi çekmişti. Duygularda ortaklaşma yaşamanın ötesinde ayrıştığım duygularda sanki her öyküde empatik bir bağ kurabildiğimi hissettim.

Hazır tatil sezonu da açılmışken dinlenme zamanlarında elimize alıp bir solukta bitirebileceğimiz bir eser olmuş diyebiliriz. Kuir yazarın kaleminden birbirinden samimi kuir öyküleri olan bu tatlı eser kesinlikle tavsiye listemizde! <3

 

Lezzetlee

 

Sizde durumlar nasıl? Okuduğunuz kitapları #bizimqueerchallengeimiz ve #queertroublemakers hashtagleri ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 

 

 

Şimdiye kadar neler okuduk:

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 1: BİR YAZARIN İLK KİTABI – HUZUR BOZUMU ŞENLİKLERİ

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 2: İÇERİĞİ KURGU OLMAYAN BİR KİTAP – KURAL TANIMAYAN BİR MODA KILAVUZU

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 3: BİR TÜRKİYELİ YAZAR – CİNSEL NORMALLİĞİN KURULUŞU: OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E HETERONORMATİFLİK VE İSTİKRARSIZLIKLARI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 4: BİR ÖYKÜ SEÇKİSİ – AŞKIN L* HALİ

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 5: BİR YAZARIN SON KİTABI – EMİNE HANIM’IN ROMANI

 

 

Bizim Queer Challenge’ımız Nedir?

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top