BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 5: BİR YAZARIN SON KİTABI – EMİNE HANIM’IN ROMANI

 

Bizim Queer Challenge’ımızın bir yazarın son kitabı kategorisinde aynı zamanda bir ilk kitap olan Emine Hanım’ın Romanı yer alıyor. KaosGL’den çizgileriyle tanıdığımız biricik kuir çizerlerimizden Aslı Alpar’ın kitabının bir başlangıç olmasını ve bundan sonra nice kitaplarını okumayı diliyoruz. Alpar edebiyatta görmezden gelinen hayatlardan birine eğiliyor, aile albümünün tozlu sayfaları arasından fotoğrafları alıp kalemiyle dokunduğunda hepimizin belki kendi anneannelerimizden, belki annelerimizden belki de kendimizden tanıdık duygularla birleştiriyor.

 

 

Emine Hanım’ı tanıdıkça, “Özel olan politiktir”  sloganı bir slogan olmaktan çıkıp gerçek hayatta karşılığını buluyor. Bir kadının yalnız dünyasında yaşadıkları ile beraber yakın dönem Türkiye tarihinden de bir kesit okuyoruz. Alpar’ın kendi deyimiyle “hayatı değersizleştirilen kadınlar” adeta unutulduğu köşeden çıkıp mücadelemizde bize ortak oluyor.

 

 

 

 

Sizde durumlar nasıl? Okuduğunuz kitapları #bizimqueerchallengeimiz ve #queertroublemakers hashtagleri ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 

QueerTroublemakers

 

 

Şimdiye kadar neler okuduk?

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 1: BİR YAZARIN İLK KİTABI – HUZUR BOZUMU ŞENLİKLERİ

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 2: İÇERİĞİ KURGU OLMAYAN BİR KİTAP – KURAL TANIMAYAN BİR MODA KILAVUZU

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 3: BİR TÜRKİYELİ YAZAR – CİNSEL NORMALLİĞİN KURULUŞU: OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E HETERONORMATİFLİK VE İSTİKRARSIZLIKLARI

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ 4: BİR ÖYKÜ SEÇKİSİ – AŞKIN L* HALİ

 

 

Bizim Queer Challenge’ımız Nedir?

BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top