BİZİM QUEER CHALLENGE’IMIZ

Merhaba! 2020 yılı hepimiz için sancılı, kimisi aile yanında kala kala heteroya dönerken kimisi de Zoom toplantılarından illallah edecek hâle geldi. Her ne kadar aşı bulunsa da pandemi yakın zamanda -en azından bizim için- bitecek gibi durmuyor. Biz de çocukluğunda dünyadan kaçınan her lubunyayı büyüten kitaplara sığınıyor, soğuk kış gecelerinde sokağa çıkma yasağından sonra eve kapanıp kitap okuyacağımız günlerin hayalini kuruyoruz.

Instagram’daki Bizim Büyük Challenge’ımız sayfası 2017 yılından beri her sene yıllık okuma listeleriyle karşımıza çıkıyor. Biz de bu güzel hesaptan ilham alıp kendi queer okuma challenge’ımızı yaratmak istedik. Çoğumuz yılda 22 kitap okumak için bir çelınca ihtiyaç duymasa da ana akım medyanın bombardımanı altında queer yazarlara ve eserlere pek ulaşamadığımız doğru. Buna klasik kanon, popüler yazarlar, çok satanlar, ağır abiler de eklenince bir yıl içerisinde okuduğumuz queer sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor olabilir. Klasik edebiyatın queer varoluşları yeni yeni kabul edilen yazarları bir yana, özellikle de lubunya hikâyelerini mumla aradığımı söyleyebiliriz. Bu kalkışma sayesinde sizden öğreneceğimiz yeni eserler ile tanışmak için de sabırsızlanıyoruz.

 

Listemizi yalnızca LGBTİ+ karakterlerin olduğu hikâyelerle sınırlı tutmak istemediğimiz için her bir maddeye queer kitap ibaresini eklemedik. Uzaktan hetero gözüken ancak queer okumalara açık metinleri de bu listeye alabilirsiniz. Siz de bizimle bu serüvene katılıp 2021’inizin geçen yıldan daha iyi geçmesini şimdiden garantilemek istiyorsanız aşağıdaki tabloyu indirip üzerine yazıp çizmeye başlayabilirsiniz. Sosyal medyada #bizimqueerchallengeimiz ve #queertroublemakers etiketleri ile okuduklarınızı paylaşmayı, yeni kitaplar keşfetmeyi ve birbirinize kitap hediye etmeyi unutmayın <3

 

QueerTroublemakers

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top