HABERLER // ONUR HAFTASI’NDA AĞZIMIZIN SUYU EN ÇOK NELERE AKIYOR?

Tabii ki bu sorunun ilk cevabı “HEPSİNE!!!” Ama tabii ki program dolu dolu olduğu ve aynı anda iki farklı yerde bulunma büyüsü henüz icat edilmediği için aradan belli etkinlikleri seçmek zorundayız.

 

Yıldönümümüzün Onur Haftası’na denk gelmesi tamamen evrenin bize bir tatlışlığı. Bu vesileyle bu yıl Haziran’ı ekstrem bir coşku ve duygu yoğunluğuyla yaşıyoruz. Geçen sene Onur Haftası Özel Bölümü yapmıştık ve ben Mantar’a programda ağzını en çok sulandıranları sormuştum. O da nelere gideceğini, haftasını nasıl planladığını anlatmıştı. Malumunuz ben gidemediğim için buruktum ve Mantar’ın planlarına lokantanın camından yemek yiyenlere bakan Küçük Emrah gibi bakmıştım. O da benim yerime de eğleneceğine söz verip beni avutmuştu.

 

Bu yıl etkinliklerin online olmasıyla birlikte, lokantanın kapısından içeri girmeme imkan doğdu! (Koronavirüs krizini ve karantina sürecini romantize etmekten kaçınarak bunu söylediğimi de belirtmeden geçmeyeyim.)

 

Kaderin bana cilvesi mi ben kaderin tersliğini flört olarak yorumlamakta ısrar mı ediyorum bilinmez; ofiste çalışmaya geri dönmek zorunda kaldığımız ilk hafta Onur Haftası’na denk geldi. Etkinlikten etkinliğe koşturma özgürlüğüm böylece daha da sınırlanmış olsa da takvimimi zorlamaya kararlıyım.

 

Ağzımın suyunu en çok akıtanlara geçelim.

 

Pazartesi günü sabahın köründe uyanıp çalışmaya başlayarak, mesaimi erken bitirip Bi+ atölyesine (Bi+lemezsin) katılacağım. Sonrasında #evdekalma deneyimlerimiz atölyesine  ve HIV’e Güncel Yaklaşımlar söyleşisine gitmeyi çok istesem de saat çakışmalarından dolayı mecburen pas geçip Mülteci LGBTİ+’lar Paneli‘ne gideceğim. Özellikle mültecilik deneyimi, mücadeleler, mülteci LGBTİ+’ların ihtiyaçları ve benim dayanışmak için daha fazla ne yapabileceğim bilinç yükseltmeyi çok istediğim bir konu.

 

Salı günü Atanmış aile evinde neredeyim? etkinliğini, en azından çalışırken bir yandan dinlemeyi hayal etsem de öğrenci olmadığım için girmeyeceğim ve yine bir mesai saati bükücülükle Neredeyiz? Her yerdeyiz! söyleşisini yakalayacağım. Nerede Güvendeyiz? atölyesine çok heyecanlansam da sanırım Drag Queen atölyesine koşmayı seçeceğim.  Birkaç sene önce Lambda’da yaptığımız drag king atölyesini tekrarlayamamış olmak hâlâ içimde ukte ve drag’lık genel olarak keşfetmeye devam etmek istediğim bir şey olduğu için bu atölyeye fena yükseliyorum.

 

Çarşamba gününün programında yine zor bir seçim yapmak zorunda kaldım ve Akışan Kimliklerimiz ve İlişkiler atölyesini üzülerek pas geçip Queer Sığınma ve Göç Hikayeleri söyleşisine katılacağım. Göç konusunu neden seçip durduğumu anlatıp başınızı şişirmeyeceğim, çok açıklama isteyen bir konu değil zaten =) Akşamüstü de Aktivist (işçi) olarak Ben Neredeyim? diye soracağım, diğer lubunyaların nerede olduğunu dinleyeceğim.

 

Perşembe günü, “Ben Nerdeyim?” Tema Forumu’na podcast muamelesi yapmak zorunda kalacak olsam da “katılacağım”. Tam mesai saatimin ortasına denk geldiği için, en azından dinlerim, konuşmasam da olur dedim. Mesaiye yoğunlaşıp işlerimi bitirmenin etik huzuruna kavuştuktan sonra Coğrafyamız Nerede? partisine bir göz atacağım. Online partilere bir türlü alışamadım, ama Onur Haftası bir kez daha denemek için harika sebep.

 

Cuma günü sanırım kendime bir kıyak yapıp izin günümü kullanacağım. Ne-Be? Na-Bilinir? Nasıl-Bilinmez? Non Binary? atölyesine oradan da Dışlanma Mekanlarından Direniş Alanlarına: Kentsel Barınma Hakkının İzini Sürmek paneline koşacağım. Akşamına tabii ki Hormonlu Domates’in kazananlarını merakla bekleyeceğim.

 

Cumartesi çok çok dolu. Şimdilik, bakalım hangilerine gidebileceğim diyerek plandan çok niyetlendiğim, saatleri çakışan etkinlikleri kafamda döndürüyorum. Aromantik Aseksüel(AroAs) etkinliği, LGBTİ+ ve Alevi Dünyalarını Birlikte Düşünmek, Vegan Forum, Lezbidüşlerden Tarih Yazmak, Eğlence Sektöründe Kadın Olmak etkinliklerinin hepsi “amman kaçırırsam üzülürüm” dediğim etkinlikler.

 

Siz de takvimlerinizi hatırlatmalarla doldurmaya başlamışsınızdır. Etkinliklerde görüşmek üzere!

 

Hatırlatma olarak Onur Haftası’nın tüm etkinlikleri yayınladığı Facebook sayfasını da şuraya bırakalım.  Etkinliklere kayıt yaptırmayı unutmayın! 

 

Armut

1 thought on “HABERLER // ONUR HAFTASI’NDA AĞZIMIZIN SUYU EN ÇOK NELERE AKIYOR?”

  1. Pingback: S02E01 - ÖZEL KONUK: İSTANBUL ONUR HAFTASI - queertroublemakers.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top