DENEME // TANIŞMA APLİKASYONLARI MI DEDİNİZ?

Aplikasyon mu? O ne ya? Yoktu öyle şeyler internetin ilk zamanlarında. Eski dönemlerde icq, msn vardı en fazla. Haftalarca konuşmak, fotoğraf bile görememek rutin deneyimlerdendi. Belki internetten tanışmak yaygın değildi, belki de güvensizlik daha fazlaydı. Böyle böyle, konuşa konuşa farklı şehirlerden insanlara denk gelip deneyim dinlemek de zenginleştiriciydi bir yandan. Kısacası o dönem çok kolim değil ama çok hikâyem oldu. Konuşmak ve konuşacak konu bulmak hiç zor gelmezdi. Başka yapacağımız ne vardı ki zaten? Bu yüzden tanımadığın biriyle ne konuşuyorsun diye sorulduğunda, “Ooo bizim gençliğimizde…” diye başlayıp uzun uzun cevap veresim geliyor. (Hazır Venüs de retroyken nerede o eski aşklar nostaljisi yapmanın da zamanı.)

Bu soru bana başka şeyler de düşündürüyor. Sanki 20 sene öncesine oranla insanlar arası spontane muhabbetler çok çok azaldı. Durakta beklerken, “Otobüs de gelmek bilmedi” ya da “Yağmura bak, sırılsıklam oldum” diye başlayan sohbetleri artık pek yapmıyoruz. Eskiden yol sormak, durak sormak, otobüs sormak gibi birçok sohbet bahanesi vardı. Mecidiyeköy’den Avcılara gidene kadar arkadaş olmak mümkündü. Şehirlerarası yolculuklar, (uçak da yoktu pek hayatımızda) tanımadığınız kişilerle sabaha kadar sohbetler, sabah da yeni arkadaşımıza çorba ve tost ısmarlamak demekti. Akıllı telefonu, interneti bırak herkeste Walkman bile olmadığı zamanlardan bahsediyorum. Belki rahatsız edilmek istemediğinde kulaklıklarını takmak ve ortamdan soyutlanmak güzel ama diğer yandan gelinen izolasyon seviyesi beni bazen düşündürüyor. Belki eskileri hatırlamayacak denli genç olanlar farkında değiller ne denli girişken, konuşkan ve bazen de mütecaviz bir toplum olduğumuzu ama değişimin hızı benim için şaşırtıcı.

İnsanlarla aplikasyonda ne konuşuyorsun sorusuna dönersek, galiba bu dönemlerden kalma alışkanlıklar benim için avantaja dönüşmüş de farkında değilmişim. Benim spontane muhabbet kaslarım gelişmemiş ne yapayım diyorsanız da komşu teyzeleri, o otobüste yanınıza oturan meraklı teyzeleri (hâlâ bir yerlerde varlarsa eğer) düşünün. O uzak akrabaları arayın, nasıl muhabbetler kuruyorlar hatırlamak için. İçerik olarak değil tabi, sadece o rahatlık ve doğal akıştan bahsediyorum. Kalkıp memleket nere diye sormayın yani. ☺ Ama oradan bile bazen inanılmaz muhabbetler çıkabiliyor. Yöresel mutfaklardan tatil anılarınıza bir bakmışsınız konu nerelere gelmiş, hiç belli olmuyor.

Yani diyeceğim o ki, sohbet her şekilde güzeldir. Ediniz, ettiriniz.

 

Avokado

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top